Forum www.skokwolomin.fora.pl Strona Główna www.skokwolomin.fora.pl
Syndyk w "SKOK w Wołominie" i łamanie prawa
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do NBP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.skokwolomin.fora.pl Strona Główna -> Pisma do syndyka i władz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
opera jw




Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:43, 24 Lut 2020    Temat postu: Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do NBP

    W obronie praw członków upadłego SKOK Wołomin - Adam Bodnar pisze do NBP

    Data: 2020-02-24

    - Członkowie upadłej SKOK Wołomin byli wzywani przez syndyka do pokrycia strat Kasy - do wysokości dwukrotności wpłaconych udziałów
    - Syndyk nie miał do tego tytułu prawnego - podkreśla RPO, który bada skargi tych osób, głównie seniorów
    - Sad Najwyższy stwierdził zaś brak podstaw prawnych do pokrywania przez członków SKOK strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej
    - Narodowy Bank Polski jest jednak przeciwny zrzeczeniu się przez syndyka roszczeń spornych w sprawach, które nie zakończyły się prawomocnym orzeczeniem


    Broniąc interesów członków SKOK Wołomin Rzecznik Praw Obywatelskich, spytał Prezesa Narodowego Banku Polskiego, czy rozważa zmianę stanowiska i głosowanie w Radzie wierzycieli za uchwałą ws. zrzeczenia się roszczeń - co będzie korzystne dla członków upadłej Kasy.

    Syndyk wobec członków SKOK Wołomin
    Członkowie SKOK Wołomin skarżyli się Rzecznikowi na wysyłane do nich przez syndyka SKOK Wołomin wezwań do pokrycia strat kasy do wysokości dwukrotności wpłaconych udziałów. Skargi pochodziły głównie od osób starszych, emerytów, którzy nie byli w stanie zorganizować sobie profesjonalnej pomocy prawnej. W ich odczuciu działania syndyka są nieuprawnione i naruszają zasady współżycia społecznego.

    Członkowie Kasy - nie mający zasadniczo większego wpływu na zarządzanie finansami – zostali bowiem dodatkowo obciążeni obowiązkiem pokrycia jej strat. W ocenie RPO mogą się oni czuć skrzywdzeni, zwłaszcza w kontekście niewyegzekwowanych wierzytelności SKOK Wołomin. A powstały one w wyniku transferów pieniężnych, których okoliczności budzą poważne wątpliwości.

    Dodatkowa odpowiedzialność członków Kasy nie służy zaś dobru spółdzielni a jedynie zaspokojeniu wierzycieli. Zadaniem syndyka jest optymalne wykorzystanie majątku upadłego dla realizacji tego celu, jednakże nie powinno otwierać to drogi do wszelkich możliwych działań "bez żadnego trybu”.

    Uchwała SN ws. działań syndyka
    Dlatego RPO przyłączył się do postępowania przed Sądem Najwyższym, któremu zasygnalizował swe wątpliwości wobec regulacji prawnych stanowiących według syndyka podstawę do takich działań. Według RPO nie miał on tytułu prawnego do żądania wpłat.

    12 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 42/19) podjął uchwałę, w której wskazał, że w sytuacji niepodjęcia - przed ogłoszeniem upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej - przez walne zgromadzenie uchwały w sprawie sposobu pokrycia straty kasy, syndykowi masy upadłości kasy nie przysługuje roszczenie wobec członków kasy o pokrycie straty bilansowej kasy na podstawie postanowień statutu uchwalonego w trybie art. 26 ust. 3 ustawy z 5 listopada 2009 roku o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, przewidującego podwyższoną odpowiedzialność członków za straty powstałe w kasie do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów.

    Pogląd prawny wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego wiąże sąd w tej konkretnej sprawie. Sądy niższych instancji mogą w innych rozpatrywanych sprawach przyjąć odmienną interpretację. Ryzykują jednak, że ich wyrok może być uchylony w toku dalszego postępowania.

    Zdecyduje Rada wierzycieli
    Rada wierzycieli rozpatruje uchwałę wyrażającą zgodę na zrzeczenie się przez Syndyka SKOK Wołomin roszczeń spornych z tytułu odpowiedzialności byłych i obecnych członków Kasy za pokrycie strat do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów - w zakresie wszystkich spraw, które nie zakończyły się prawomocnym orzeczeniem.

    30 grudnia 2019 r. uchwała ta nie została przyjęta wobec braku większości głosów. Głosował bowiem za nią jedynie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a przeciw - Narodowy Bank Polski. Kolejne posiedzenie trzyosobowej Rady wierzycieli w tej sprawie ma się odbyć 10 marca 2020 r. Dalsze ewentualne czynności syndyka wobec członków SKOK Wołomin zależą zatem od wyników głosowania w Radzie.

    Zaniepokojony stanowiskiem NBP w tej sprawie Adam Bodnar poprosił prof. Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, o wyjaśnienie motywów głosowania przeciwko uchwale. Spytał też, czy prezes NBP rozważa zmianę stanowiska i głosowanie za uchwałą, która będzie korzystna dla członków SKOK Wołomin.

[link widoczny dla zalogowanych]

Załączniki:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
opera jw




Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:46, 24 Lut 2020    Temat postu: Gdzie jest prawo i sprawiedliwość? Zamiast jest PiS

Z facebooka:

    NBP jako wierzyciel SKOK Wołomin nie chce, by syndyk zaprzestał dochodzić roszczeń i żąda, by dalej powoływał się na § 59 ust. 5 Statutu. Mimo, że SN uchwalił, iż brak podstaw prawnych do pokrywania przez członków SKOK strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej.

    BFG głosował za tym, by syndyk zostawił członków w spokoju.

    Tylko prezes NBP Adam Glapiński jako lojalny wobec Jarosława Kaczyńskiego jest za ściganiem członków Kas. Choć nie należy do PiS, ale od lat jest związany z Jarosławem Kaczyńskim.

    Co PiS zrobiło by pomóc członkom SKOK bezzasadnie ściganym przez syndyków? Telefon do Radia Maryja, by więcej nie emitowali wywiadów z Prezesem Karlińskim... Wiadomo dlaczego trwa milczenie TVP...

    Nigdy nie głosowałem na PO (na PiS też nie) ale to RPO mający związki z PO nie po raz pierwszy staje w obronie członków SKOK


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
opera jw




Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:48, 24 Lut 2020    Temat postu: Wierzyciele nie zarządzają masą upadłości, lecz syndyk

    Cała sprawa jest niejasna, bowiem syndyk jest jedynym zarządcą upadłego. To on spłaca wierzycieli. On decyduje jak spłaca i jak zarządza. Nie musi pytać Rady Wierzycieli. Takie pytanie jest jedynie zasięganiem opinii. A i tego nie musi. Dlatego tłumaczenie syndyka, czy sędziego-komisarza, że syndyk ściga, bo tak chce rada, jest idiotyczne. Choćby z tego powodu, że obowiązkiem syndyka jest tak zarządzać masą upadłości, by nie powodować strat.. Zaś koszta sadowe ścigania członków po sądach są większe, niż kwoty uzyskane z bezpodstawnego roszczenia. Zatem jest to działanie na szkodę wierzycieli. I oto NBP jako wierzyciel wyraził opinię by syndyk działał na jego szkodę... Jaki to interes dla NBP? A taki, że w interesie banków jest wykoszenie SKOK-ów z rynku.
    Adwokat syndyka Michał Dudziński w Sądzie na przerwie mojej rozprawy powiedział, że na posiedzeniu rady Wierzycieli to wierzyciele chcieli, by syndyk ścigał po sądach także posiadaczy 1-go udziału, czyli by dochodził kwoty 30 zł. Nie wierzyłem, ale później to zostało potwierdzone. I co?
    A to, że syndyk pomimo takiej woli Rady zadecydował, że rezygnuje z sądowego dochodzenia roszczeń poniżej 11 udziałów czyli poniżej 330 zł. Ponieważ koszta sadowe byłyby wyższe.
    Obecnie nie mają rachunku ekonomicznego wszelkie pozwy syndyka. Szczególnie i dodatkowo w związku z uchwałą SN, że jego roszczenie nie ma oparcia w prawie.
    W świetle tego pismo RPO z powyższego linku choć ma względy głównie etyczne, to jednak to sędzia-komisarz kontroluje syndyka, a nie prezes NBP. Dlaczego RPO nie wystosował pisma do sędziego-komisarza? I nie pouczył go o jego obowiązkach, by przypadkiem sędzia nie odpowiedział tak, jak odpowiadał członkom, że on nie kontroluje syndyka...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.skokwolomin.fora.pl Strona Główna -> Pisma do syndyka i władz Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin